Is & Eld - glaciärer och vulkaner

Thingvellir
Thingvellir

En oförglömlig flygtur som visar kontrasterna i den isländska naturen. Det här är en magnifik tur över glaciärer och vulkaner.

Förfrågan

Pris 6685:-/person

Barn 2-14 år: 3345:-/barn 
Barn 0-1 år: 670:-/barn 

I priset ingår:
Sightseeing flyg 1,5 timme

Avgångar: Maj- september
Måndag-fredag kl. 10:00 & 13:00.
Lördag-Söndag kl.12:30 & 15:30.

Längd: ca 1,5 timmar.

Flyget avgår från Reykjavik inrikesflygplats, resenär tar sig dit på egen hand eller bokar taxi hos oss.

Minimum 2 personer.

Detta är en magnifik tur med sightseeingflyg över den världsberömda Eyjafjallajökull glaciären och vulkanen. Vi flyger över platsen där utbrottet ägde rum 2010 och ser effekterna av detta dramatiska utbrott från nära håll. Andra platser av intresse på turen är Hekla också en känd isländsk vulkan, Thingvellir Nationalpark är hemort för världens äldsta parlament, Geysir som är ett av världens mest imponerande geotermiska område, vattenfallet Gullfoss, Þórsmörk naturreservat och ryolit bergstoppar i Landmannalaugar.

Skriv ut

Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster godkänner du att vi använder cookies.

X
Menu Search

Islandia AB

Holländargatan 27 (endast bokade besök)
S-113 59 Stockholm
Sverige

Tel: 08-545 215 60
E-post: islandia@islandia.se 

Öppet:
Måndag-fredag: 09:00-17:00

För akuta ärenden utanför kontorstid ring:
Tel: 0702 88 6757