Skolresa till Island
Ta med klassen på en skolresa till Island. En av våra specialiteter är resor för skolgrupper till Island. Då bor man ofta tillsammans och vi ordnar trevliga utflykter med tex. bad och ridtur till bra pris!
FLYGRESA
Vi flyger med Icelandair till Island
DAG FÖR DAG
DAG 1 - Ankomst
Ankomst Island på eftermiddagen. Transfer med buss från flygplatsen till boendet i Reykjavik. Vandra runt i Reykjavik på egen hand och utforska staden. Middag i närheten till boendet.
DAG 2 - Gyllene Cirkeln
Heldagstur Gyllene Cirkeln inkl. nationalparken Thingvellir, varma källor, gejsrar och vattenfall. Lunch vid vattenfallet Gullfoss. Middag på restaurang i Reykjavik.
DAG 3 - Ridtur och bad
Ridtur på islandshäst som avslutas med lunch på hästgården. Efter lunch blir det uppfriskande bad i den varma bassängen.
Avslutningsmiddag i Reykjavik.
DAG 4 - Hemresa
Transfer till flygplatsen. Avresa på morgonen mot Arlanda/Köpenhamn.
PRISER
Kontakta oss för prisförslag!
I resan ingår:
Flyg Arlanda-Keflavik t/r
Flygskatter
Bagage
Transfer från flygplatsen till boendet
Boende i 3 nätter i Reykjavik
Gyllene cirkeln inkl. lunch
Ridtur på Islandshäst inkl. bad och lunch
Lunch och middagar under resan
Transfer till flygplatsen
Programmet är endast ett förslag - vi skräddarsyr gärna enligt era önskemål.
Res på höstlovet till Island!
Läs mer om våra höstlovspaket i Reykjavik.
INTRESSEANMÄLAN
Islandia grundades i november 1993 och har gedigen erfarenhet av resor till Island. Vi erbjuder allt från paketresor, skräddarsydda resor, utflykter, ridturer och många andra typer av resor till natursköna Island och Reykjavik.