Shortcuts
Vandra på Färöarna
Den färöiska naturen är ett paradis för naturälskare och lämplig för vandringsturer.
Upplev den friska luften, betande får, vind i håret, gröna fjäll, färgglada byar och se de närliggande öarna som majestätiskt reser sig i horisonten. Denna resa bjuder på vandring med guide på gamla, lantliga vägar och Färöarnas högsta berg. Det finns även möjlighet att njuta av denna resa på egen hand med bil.
Från 24 445:-/person
I paketet ingår:
Flyg t/r Köpenhamn–Torshamn inklusive flygskatter.
Bil Kategori A inkl. obegränsad körsträcka, CDW i 7 dygn.
Gästhem del i dubbelrum med frukost, 7 nätter.
Utflyktsprogram som ingår:
- Fredag: Färjebiljett till Mykines, guide och matsäck
- Lördag: Vandring Svinoy med guide
- Söndag: Vandring Kalsoy med guide
- Måndag: Vandring Suduroy, Hvannhagi med guide
- Tisdag: Vandring Färöarnas mittpunkt med guide
Tillägg för hotellboende: 3705.- per person
Ingår ej: Färjebiljett och tunnelavgifter. (Färjan till Mykines ingår.)
Förslag på utflykter på onsdagen: Båtresa till Vestmannaklipporna, lunch och Saga museum.
Längd: 8 dagar/7 nätter.
Avgång: Torsdagar (andra dagar på förfrågan) juni-augusti.
Anslutning från hemort i Sverige till Köpenhamn tillkommer. Hör med oss om alternativ samt priser.
Torsdag: Ankomst till Färöarna. Hyrbilen hämtas på flygplatsen och därefter kan du besöka byn Gásadalur och njuta av den friska luften, tystnaden och den fantastiska utsikten över berget Tindhólm.
Övernattning på ön Vágar.
Fredag: Besök fågelparadiset Mykines. Utflykten börjar med en båttur förbi majestätiska fågelklippor. Se lunnefåglar, de charmiga små fåglarna med färgglada näbbar och den imponerande havssulan, som endast häckar på den isolerade holmen. När du anländer till ön träffar du guiden. Väl tillbaka i byn kan du fika på det lokala caféet. Övernattning i Klaksvik. Vandring: ca 7-8 km i ojämn terräng. Ca. 3 timmar.
Lördag: Vandringstur med guide från byn på Svínoy. Vi åker med färja från Vidoy till Svinoy och går en lätt vandringstur till Dragin, där engelsmännen hade en utpost under andra världskriget. Här kan du även se och höra en mängd olika fågelarter. På klipporna finns stormfåglar, lunnefåglar och europeisk toppskarv. Längs kusten, mellan klippor och stenblock, bygger de vackra tobisgrisslorna sina bon. Övernattning i Klaksvik. Vandring: ca 2-5 km i ojämn terräng. Ca. 4 timmar.
Söndag: Vandringstur med guide till Kallin på Kalsoy. Vi tar en färja till ön Kalsoy. I byn Trøllanes träffar vi guiden och tillsammans vandrar vi ut till fyren, medan guiden berättar om livet på denna lilla ö. Efter ca. en timmes promenad kommer vi fram, och belönas med en oförglömlig panoramautsikt.
Njut av naturen och den vackra utsikten över de närliggande öarna.
Väl tillbaka i byn Trøllanes kan du ta en promenad. Resten av tiden kan du njuta av ön innan färjan går tillbaka till Klaksvík. Övernattning på Eysturoy. Vandring: ca 6-10 km i grov terräng. Ca. 3 timmar.
Måndag: Vandringstur till Hvannhagi på Suduroy.
Hvannhage är ett av vackert naturområde på Suduroy. Turen startar vid Tvoroyri och vi följer den gamle stigen till östra Suduroy där man har en fantastisk utsikt över öarna, Lítla og Stóra Dímun. För att ta sig ner till insjön följer vi en smal stig neråt. Vi åker med färjan till Torshamn och övernattar i där. Vandring: ca 6 km i ojämn terräng. Ca. 4 timmar.
Tisdag: Vandra till Färöarnas mittpunkt. Vandringen börjar i Kaldbaksfjørður där den stora floden Tíggjará rinner ut i havet. Här möter du guiden och parkerar bilen. Tillsammans med guiden går du längs floden och 346 m uppför berget tills du når Färöarnas absolut mittpunkt. Här kan du njuta av den vackra utsikten innan vandringen fortsätter till de två sjöarna Stóravatn och Brúnavatn. Sedan går du ner till den gamla vikingabyn Kaldbak. Övernattning i Tórshamn. • Vandring: ca 2-5 km i ojämn terräng. Ca. 4-5 timmar.
Onsdag: Egen dag på Färöarna. Vi föreslår en vandring över berget till Kirkjubøur och tillbaka. Njut av den majestätiska utsikten över öarna Sandoy, Hestur, Koltur och Vágar. Efter ankomst till Kirkjubøur är det möjligt att besöka Rökstugan, som är ca 900 år gammal. Se ruinen Saint Magnus katedralen och Olavs kyrka från 1100 talet. Alternativt gör ett besök vid den romantiska byn Gjógv, känd för sin naturhamn. Naturhamnen är en attraktion, som alla borde ta sig tid att se. Längst ut på udden, mot det öppna havet, kan du sätta dig på Kronprinsessans Marys bänk och njuta av utsikten. Om du vandrar upp för berget belönas du med vacker vy över fågelklipporna och byn. Övernattning i Torshamn.
Torsdag: Avresa från Färöarna. Hyrbilen lämnas på flygplatsen innan avresa.