Bilpaket- Island runt -8 dagar

Photo by Kalle Kortelainen on Unsplash
Photo by Kalle Kortelainen on Unsplash

Att hyra bil och åka runt på egen hand blir allt mer populärt.Många tycker om att få bestämma sin egen takt. Uppleva den sköna naturen på nära håll, följa i de isländska hjältarnas fotspår eller stanna till och bada i någon av utomhusbassängerna som finns runt om på ön. Närdu blivit trött och vill sova kan du hyra en stuga eller bo på någon av de många trevliga bondgårdarna som hyr ut rum runtom landet. Vi har många förslag på resrutter och färdiga paketresor. Island har en yta av 103 000 km² och är därför ungefär lika stort som Götaland. Det tar 7–10 dagar att åka runt ön i lagom tempo på riksväg 1 som är till största delen asfalterad. Grusvägar förekommer, framför allt i inlandet.Upplev mer av Island. Kör runt Riksväg 1 som är ca 140 mil. Bland annat hinner ni se Mývatn, östkustens fiskebyar och Vatnajökull.

 

Förfrågan

från 12 695:-/person

I priset ingår:
Flyg Arlanda/Köpenhamn-Island t/r inkl. skatter.
7 nätter del i dubbelrum inklusive frukost.
7 dygn hyrbil Z-VW UP inkl. skatt, CDW, Theft Waiver, PAI och fria km samt en bra vägkarta.

Priset är beräknat på att minst 2 vuxna personer delar bil.
Avresa dagligen maj-september.
Priset gäller resor 01.05-14.06 & 21.08-31.09. Tillägg för resor 15.06-20.08. 

Dag 1 Ankomstdagen - Gyllene Cirkeln.
Bilen hämtas på flygplatsen. På vägen kan ni göra ett stopp för bad i Blå Lagunen. Kör gärna den vackra kustvägen »Krysuvikurleid« till ert första övernattningsstopp som är i Gyllene Cirkeln-området.
Dag 2 Sydkusten via Gyllene Cirkeln.
Thingvellir nationalpark. Varma källor i Geysir-området. Flera vattenfall bl.a Gullfoss. Övernattning i Vik ‐området.
Dag 3 Den sydöstra och östra kusten.
Nationalparken Skaftafell. Glaciärlagunen Jökulsárlón. Glaciären Vatnajökull. Övernattning i Höfn-området.
Dag 4 Östkust och fjordar.
Fantastisk utsikt mot berg på vägen till östfjordarna. Vikar med pittoreska fiskebyar.
 Övernattning i Egilsstadir-området.
Dag 5 Sjön Mývatn.
Sevärdheter: Mývatn. Höfði. Dimmuborgir. Námaskarð. Krafla. Goðafoss. Övernattning i Mývatn-området.
Dag 6 Nordlandet och Snaefellsnes samt Borgarfjörður-distriktet.
Vandring på kratern Grábrók. Borgarnes är skådeplatsen för Egils saga. Museigården Glaumbær. Kolugljúfur-ravinen. Boende i Reykjavik.
Dag 7 Reykjavik.Islands huvudstad med alla sina sevärdheter. Övernattning i Reykjavik.
Dag 8 Reykjavik.
Avresa från Island.

Skriv ut

Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster godkänner du att vi använder cookies.

X
Menu Search

Islandia AB

Holländargatan 21B
S-111 60 Stockholm
Sverige

Tel: 08-545 215 60
Fax: 08-545 215 61
islandia@islandia.se 

Öppet:
må-fr 09:00-17:00

För akuta ärenden utanför kontorstid ring:
Tel: 0702 88 6757