Shortcuts
Ankomsttransfer via Blå Lagunen
Åk direkt till Blå Lagunen vid ankomsten till Island och bada i det mineralrika vattnet. Efter badet åker du vidare till hotellet. Du kan även åka till Blå Lagunen från Reykjavik.
Från 1995:-/person
Barnrabatt: Fritt för barn 2-13 år. Åldersgräns är 2 år! Yngre barn är välkomna på land men inte i badet.
I priset ingår:
Transfer Keflavik flygplats - Blå Lagunen - Reykjavik eller omvänt, besökspass & standard inträde till badet.
Måste förbokas!
Avgångar: Dagligen från Keflavik flygplats samt Reykjavik
Åldersgräns 2 år! Yngre barn är välkomna på land men inte i badet.
För dig som vill uppgradera ditt besök i Blå Lagunen erbjuder vi följande inträden: Premium (från) 300:-/person inkl. snabbkö, handduk och badrock, drink i badet, hudkrämsprover/ansiktsmask, bordsreservation och drink på Lava.
Inträde i Blå lagunen måste förbokas. Besök i Blå Lagunen för dem som inte badar kostar ca. 150:-, men behöver inte förbokas. Förvaring av bagage kostar ca 50.-
Blå lagunen (isländska: Bláa Lónið) är ett geotermiskt spa som på senare år blivit en av de mest besökta attraktionerna på Island. Blå lagunen är lokaliserad i ett lavafält på sydvästra Island, vid Grindavík på Reykjaneshalvön inte långt från flygplatsen Keflavík International Airport och huvudstaden Reykjavik.
Det varma vattnet är rikt på mineraler som kiseldioxid och svavel, och att bada i lagunen sägs hjälpa många med hudsjukdomar som psoriasis. Forskare har kommit fram till att det finns speciella alger i vattnet som motverkar hudens åldrande. Vattnet innehåller över 200 olika mikroorganismer, vilket gör att det blir turkosblått.
En avslappnande massage med en massageolja som innehåller naturliga ingredienser och eteriska oljor . En unik upplevelse för kropp och själ.
Det finns en speciell lera på botten som sägs vara nyttig att ha som ansiktskräm. Den ska man smörja in i ansiktet, och sedan vänta tills den stelnat. Då ska man skala av den. Leran finns tillgänglig i stora kärl vid sidan om bassängen, och den finns även att köpa i receptionen ifall man vill ta med sig hem efter badet.
Lagunen ligger i anslutning till ett geotermiskt kraftverk, Svartsengi, som den får vatten från. Vattnet, som är en blandning av salt- och sötvatten, tas från ungefär två kilometers djup. På detta djup blir dess temperatur upp mot 240 °C. Eftersom vattnet är under ett högt tryck i underjorden kokar det inte, men när det pumpas upp till ytan vid vanligt atmosfäriskt tryck förångas det direkt med hög energi. Vattnet används för att driva turbiner som genererar elektricitet. När vattnet gått igenom turbinerna, passerar det en värmeväxlare för att framställa varmvatten till det kommunala vattensystemet. Därefter åker vattnet ner i lagunen.