Shortcuts
Kryssning till Island och Grönland
Kryssning från Köpenhamn till Island och Grönland!
Kryssa bekvämt till Island, Storbritannien och Grönland från Köpenhamn. En oförglömlig kryssning där du få uppleva ett extremt landskap och en vacker natur. Ombord på kryssningsfartyget njuter du av en god komfort och många bekvämligheter. I land har du möjligheter av att utforska och delta i olika utflykter och utforska olika områden.
Från 35 000:-/person
I priset ingår:
22 dagar och 21 nätter - Kryssning i insideshytt.
Helpension på fartyget (frukost, lunch & middag), ombord på a la carte restauranger.
Hamnskatter, enastående komfort, underhållning i världsklass, aktiviteter hela dagen, poolområde och barnklubbar
Tillägg för utsideshytt och hytt med balkong. Utflykter tillkommer.
Serviceavgift tillkommer, ca 100 sek per dygn för en vuxen. Betalas ombord.
Längd: 22 dagar/21 nätter
Avgång: 1 juli
Fråga oss om flygpriser till Köpenhamn.
Avresa 1 juli 2023
Dag 1: Avresa från Köpenhamn kl, 17:00 med kryssningsfartyget. Flyg till Köpenhamn tillkommer. Vi rekommenderar att åka dagen innan avresa. Vi hjälper gärna till med hotell i Köpenhamn. Vi åker mot Tyskland.
Dag 2: Ankomst kl. 08:00 till Warnemunde i Tyskland. Avresa kl. 17:00 mot Atlanten.
Dag 3: En dag ute på Atlanten på väg mot England
Dag 4: Ankomst kl:09:00 till Kirkwall i Storbritannien. Avresa kl. 17:00.
Dag 5: Ankomst kl. 08:00 till Stornoway i Storbritannien. Avresa kl. 16:00
Dag 6: En dag ute på Atlanten på väg mot Island. Underhållning, aktiviteter och god mat ingår ombord. Boka in utflykter på Island och Grönland om det inte är klart.
Dag 7: Ankomst kl. 07:00 till huvudstaden Reykjavik. Avresa kl. 20:00
Dag 8: En dag ute på Atlanten på väg mot Nuuk
Dag 9: Kryssning i havskanalen Christians sund där isberg flyter runt i den smala kanalen på Grönland. En fantastisk upplevelse.
Dag 10: En dag ombord på väg mot Nuuk
Dag 11: Ankomst kl. 06:00 till huvudstaden Nuuk där vi spenderar dagen innan en vi åker igen till ut till havs kl. 16:00.
Dag 12 och 13: Ankomst kl. 16:00 till Ilulissat-Isbergsstaden med stora isberg som flyter runt i isfjorden där man stannar i två dygn. Avresa kl. 18:00, dag 13.
Dag 14: En dag till havs med god mat, underhållning, aktiviteter och fantastisk utsikt över Grönland på väg mot södra Grönland.
Dag 15: Ankomst kl. 10.00 till Qarqortoq, det gröna Grönland. Det är sista stoppet på Grönland. Avresa kl. 22:00.
Dag 16 och 17: Två dagar till havs med god mat och underhållning på väg mot Island igen.
Dag 18: Ankomst till Isafjördur kl. 07:00 på västra Island. Västfjordarna är ett fantastiskt naturområde. Avresa kl. 18:00.
Dag 19: Ankomst till Akureyri kl. 10:00 på norra Island. En underbar liten metropol nära polcirkeln. Avresa kl. 18:00 mot västra Island.
Dag 20 och 21: Vi lämnar Island och åker över Atlanten mot Köpenhamn. Njut av din sista dagarna på kryssningen.
Dag 22: Ankomst kl. 10:00 till Köpenhamn och utcheckning från fartyget.