Shortcuts
Vandring på Grönland
Östra Grönlands djupa fjordar är extraordinära. Djupblå-gröna hav, branta granitberg med vassa toppar, frodig arktisk vegetation runt bäckar, sjöar och is. Sermilik-fjorden eller isfjorden, lever verkligen upp till sitt namn. Den är full av isberg i alla storlekar. Flera glaciärer kalvar i fjorden och en av dem, Helheimglaciären, tros vara en av världens snabbast framskridande glaciärer. På den andra sidan av fjorden kan man se kanten av det massiva grönländska istäcket, världens näst största istäcke. På denna resa vandrar vi från Qinnertivaq-fjorden till Sermilik-fjorden och över till den lilla jägarbyn Tiniteqilaaq. Vi kommer att vandra förbi ett antal imponerande berg, försöka fånga öring i havet, njuta av stillhet och lugn, beundra isberg, berätta och lyssna på historier. Helt enkelt ett unikt äventyr i Grönlands hisnande natur!
från 23 795:-/person
I paketet ingår:
Övernattning i 1 natt i Kulusuk samt 4 nätter i tält längs rutten.
Helpension (frukost, lunch & middagar).
Vandring med guide.
Båttransfer samt transfer av bagage.
Tält och campingutrustning.
Islandia har ställt lagstadgad resegaranti hos Kammarkollegiet.
Längd: 6 dagar/5 nätter.
Avgångar: 11 och 22 juli, 5 och 19 augusti.
Dag 1. Reykjavík - Kulusuk. Vi anländer till Kulusuk sent på morgonen. Vi går från flygplatsen till byn Kulusuk (3 km / 2m), en by med cirka 300 invånare, och besöker den lokala butiken samt det lilla familjedrivna museet / samlingen. Sen eftermiddag åker vi med snabbåt till Qinertivaq-fjorden och passerar vackra isberg längs vägen. Vi bygger vårt läger för natten längst inne i fjorden, i en magnifik miljö omgiven av 1600 m (5250 ft) höga branta granitberg.Vandring: 1 timme. Båt: 1,5 timme.
Dag 2. Sun Gate, Trout Lake och Sermilik- isfjord. Efter frukost går vi mot ”Sun Gate-berget” vid öringsjön. Passa på att beundra reflektionen av de höga bergen i sjön, innan du fortsätter till dess södra ände. Efter att ha vadat över en liten flod, fortsätter vi ner i en smal dal som är omgiven av höga granitberg. På vägen ser vi en rik arktisk vegetation; pil och blåbärbuskar samt arktiska blommor av alla dess slag. På eftermiddagen får vi utsikt över den enorma Sermilik- fjorden, fylld av isberg i alla storlekar. Utsikten är helt enkelt hisnande med berg, isberg och det stora Grönländska istäcket, som ligger bakom! Vi slår läger vid fjorden. Vandring 17 km, 7 timmar. Stigning: 300 m.
Dag 3. Längs Sermilikfjorden till Paarnakajiit. Vi börjar vår promenad längs den imponerande isfjorden. En liten stig tar oss över branta klipplutningar och ner till en liten sandstrand, täckt av små isberg vid lågvatten. På en annan strand finns ännu mer ”strandade” isberg. Vi korsar isbergsstranden och en liten flod. Vi fortsätter längs de höga bergen och den arktiska tundran, innan vi anländer till en liten halvö som heter Paarnakajiit, där vi slår läger. Vandring 14 km, 6 till 7 timmar. Stigning: 200 m.
Dag 4. Paarnakajiit till Amitsivarriva Smala fjord. Från halvön passerar vi vid en smal sjö innan vi anländer till en liten och grund fjord. Vi fortsätter längs fjorden och vid dess slut går vi över några relativt platta hedar, längs en vacker flod, tills vi kommer till en större sjö. Vi vadar över en liten flod och fortsätter längs den djupa blå /gröna sjön. På eftermiddagen anländer vi till en mycket smal fjord, där vi slår läger.Vandring 12 km, 6 timmar. Stigning: 150 m.
Dag 5. Amitsivartiva smala fjord till Tiniteqilaaq och Kulusuk. Dagen börjar med att vi går upp längs bergsryggen vid Sermilikfjorden. Vi vandrar till en fantastisk utsiktspunkt på 500 m och beundrar utsikten över Isfjorden i väster och det "Matterhorn-lika" berget i öst. Vi fortsätter längs åsen, med fantastisk utsikt på båda sidor, tills vi går ner mot Tiniteqilaaq, en liten by med mindre än 200 invånare. Efter ett kort besök i byn, tar vi en båt till Kulusuk. Övernattning på ett vandrarhem. Vandring: 14 km, 7 timmar. Stigning: 500 m Båt: 2 timmar.
Dag 6. Kulusuk - Reykjavik.
Du kan njuta av dina sista timmar i Kulusuk. Senare är vi tillbaka på flygplatsen, där vårt flyg till Reykjavik väntar på oss. Flyg tillbaka till Reykjavík.